Media o Nas
Nowelizacja rozporządzenia nt. nowych warunków technicznych

Nowelizacja rozporządzenia nt. nowych warunków technicznych

04.09.2017

Medium: www.rp.pl

To dobry kierunek, jeśli chodzi o możliwość bardziej elastycznej aranżacji pomieszczeń, dostosowanej do obecnych trendów. Nowe przepisy znoszą część ograniczeń w projektowaniu mieszkań, który były niedostosowane do obecnych realiów.

Po wejściu w życie nowych przepisów, w kawalerkach będzie można zaprojektować aneks kuchenny połączony z pokojem, stosując odpowiednią wentylację. Dodatkowo, w przypadku połączenia aneksu kuchennego z salonem, hol wejściowy będzie mógł zostać przeznaczony na dodatkowe szafy czy też stanowisko dla roweru.

Pozytywne dla klientów zmiany dotyczą także naziemnych miejsc postojowych. Nowe przepisy zwiększają dopuszczalną liczbę miejsc postojowych, które inwestor będzie mógł zaprojektować przy budynku. Jednocześnie, co ważne dla klientów, nie zmieni się przy tym wymagana odległość miejsc postojowych od okna budynku ani granicy działki sąsiada. Ponadto w przypadku domów bliźniaczych czy szeregowych zlokalizowanych na jednej działce, stanowisko postojowe dla właściciela będzie mogło być zlokalizowane pod oknem. Wcześniej w takiej sytuacji konieczne było odstępstwo od warunków technicznych.

Jeśli przepisy wejdą w życie w obecnym kształcie, w obszarze zmniejszenia kosztów budowy nie nastąpi jednak tak duża deregulacja, jakiej oczekiwała branża. Nowelizacja nie uwzględnia postulowanej przez środowisko deweloperów zmiany, która mogłaby doprowadzić do zmniejszenia kosztów budowy do kwoty około 2500 PLN/mkw PUM.

(…)

Źródło: http://www.rp.pl/Budowa-i-remont/309049988-Deweloperzy-oczekuja-jeszcze-dalej-idacych-zmian.html

powrót