Media o Nas
Polacy wolą kupić, niż wynająć mieszkanie, bo bardziej się to opłaca. PiS zmieni zasady gry?

Polacy wolą kupić, niż wynająć mieszkanie, bo bardziej się to opłaca. PiS zmieni zasady gry?

07.03.2017

Medium: Business Insider

Aż 83,5 proc. Polaków posiada mieszkania lub domy na własność – wynika z danych Eurostatu. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Dla porównania prawie połowa Niemców i ponad 40 proc. Austriaków mieszka w wynajmowanych lokalach. Trend, zgodnie z którym Polacy wolą kupić, niż wynajmować, wynika z jednej strony z uwarunkowań psychologicznych, a z drugiej – rynkowych.

Posiadanie nieruchomości daje Polakom poczucie bezpieczeństwa i stabilności życiowej. Zakup mieszkania stanowi otwarcie pewnego etapu w życiu i jest swoistym krokiem w dorosłość. Nie można jednak zapominać o poprzednim ustroju i wieloletnim zwalczaniu przez państwo własności, czego kontrą jest dziś dążenie do stabilizacji w postaci własnych czterech kątów.

- Polacy są świadomymi konsumentami i potrafią kalkulować swoje wydatki. Koszt najmu jest wciąż wysoki i osoby mające zdolność kredytową wolą kupić mieszkanie na kredyt, ponieważ rata kredytu, wraz z czynszem i dodatkowymi opłatami, jest często tylko nieznacznie wyższa niż czynsz w mieszkaniu wynajmowanym – wyjaśnia Krzysztof Foder z Bouygues Immobilier.

(...)

Źródło: http://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/twoje-finanse/rynek-mieszkan-na-wynajem-w-polsce-polacy-wola-kupowac-mieszkania/scb600z

powrót